Milyen növényeket érdemes egy ládába ültetni? Mennyire helyezzük őket közel egymáshoz? Egyáltalán hány növény fér el egy balkonládában? Kezdő és középhaladó balkonkertészeknek gyűjtöttük össze a legfontosabb tippeket és trükköket a balkonnövények ültetésével kapcsolatban.

A különböző színű és típusú növényekkel beültetett balkonládák az erkélyek, teraszok és gangkorlátok legszebb díszei lehetnek. Egy megfelelő módon beültetett és elhelyezett virágládában akár hónapokon keresztül fejlődhetnek a növények, és okozhatnak örömöt tulajdonosuknak. De idáig el is kell jutni valahogy. Lássuk, mire érdemes figyelni az ültetés során!

Balkonnövények ültetése balkonládákba, virágföld, díszcsalán

A kiválasztás

Bár az élet legtöbb területén hiszünk abban, hogy a sokféleség gyönyörködtet, a balkonládákba ültetett növények kapcsán azt az elvet valljuk, hogy lehetőség szerint egy ládába egyféle növény kerüljön – vagyis a muskátli mellé muskátli, a díszcsalán mellé díszcsalán és így tovább. Ennek oka, hogy a tapasztalataink szerint, ha két eltérő vízigényű és különböző növekedési potenciállal rendelkező növény kerül egy ládába, akkor egy idő után valamelyik átveszi az uralmat a ládában – általában a másik kárára.

Évekkel ezelőtt például a képen látható begóniákat és mézvirágokat ültettük egy balkonládába, és pár hónappal az ültetés után a mézvirág szépen bebokrosodott és lefelé csüngött, a begónia azonban nem tudta vele tartani a lépést, és egy idő után egyre kevesebb virágot hozott, nem fejlődött megfelelően – így pont a balkonláda erkély felé eső része maradt csupaszabb.

Balkonnövények ültetése balkonládákba, virágföld, begónia, mézvirág

A színeket természetesen ízlés szerint lehet variálni, és több, különböző vagy akár egyszínű növények is kerülhetnek egy ládába – ugyanabból a fajtából. De ha több típusú növényt szeretnénk (pl. akár virágzókat, fűszernövényeket, levéldíszeket), akkor ezeket külön balkonládákba ültessük be.

A darabszám

Az egy balkonládába beültetett növények kapcsán érdemes a „kevesebb néha több” szabályt szem előtt tartani, vagyis inkább tűnjenek az ültetéskor kisebbnek vagy kevésnek az egy balkonládába kerülő növények, hiszen ahogy az ültetést követően begyökeresednek, és fejlődni kezdenek, be fogják tölteni a teljes ládát. A balkonnövények növekedési tere a ládákban korlátozott, ezért sem érdemes túlzottan nagyméretű és nagyszámú növényt egy virágládába ültetni. Emellett, ha túlzottan nagyra nőnek a növények, és egyre több virág és levél lesz rajtuk, akkor a nagy kánikulában annál többször kell locsolni a ládákat, és nehezebb életben tartani a növényeket.

A virágföld

Miután a „mit?” kérdésre igyekeztünk választ adni, elérkeztünk a hasonlóan fontos „mibe?” kérdésig, vagyis a virágföld dilemmához. A legtöbb kertészetben sok különböző földkeverék kapható, amelyek közt könnyű elveszni.

A balkonnövények és muskátlik esetében a legfontosabb, hogy laza, tőzeges talajba ültessük őket. Emellett a legtöbb balkonnövény földkeverék tartalmaz agyagot, valamint humuszt vagy komposztot, amelyek a termékenyebb talajréteget biztosítják a növényeknek. A földhöz kevert perlit még levegősebb szerkezetet biztosít, ezzel is segíti a gyökerek növekedését.

A fűszernövények ültetéséhez javasolt virágföldet a tőzeg és az agyag mellett a legtöbb esetben szerves trágyával is gazdagítják. A szerkezetük segít megadni a fűszernövények fejlődéséhez szükséges tápanyagokat.

Az ültetés folyamata

Kisebb cserépméretű balkonnövények esetén érdemes először egy nagyobb réteg virágföldet tenni a balkonláda aljába, majd erre elhelyezni a növényeket. Nagyobb cserépméret esetén kevesebb virágföldre van szükség a növények behelyezése előtt. Fontos, hogy megtaláljuk a növényeknek a megfelelő magasságot, és mindegyiket ugyanarra a szintre ültessük. Ha túl mélyre ültetjük a növényeket, akkor a kezdeti fázisban nem látszanak majd ki megfelelően a láda felszíne felett, ha túl magasra, akkor nehezebben tartja meg őket az ültetőközeg egy szelesebb idő esetén.

Balkonnövények ültetése balkonládákba, virágföld, díszcsalán

A növényeket ültethetjük egymás mellé, egy sorba, a balkonláda középső sávjába, de ha szeretnénk, hogy minden irányban minél hamarabb terjeszkedjenek, akkor akár cikk-cakkban is. Fontos, hogy megtartsuk a lehető legnagyobb távolságot a növények közt, vagyis a két szélső növényt érdemes pár centiméterrel a láda külső fala mellé ültetni (hogy mellé még férjen virágföld), a többit pedig a két szélsőhöz mérten egyenlő távolságra.

Érdemes azt is figyelembe venni, hogy – főként a felülről történő locsolás során – a tőzeges virágföld tömörödik, ezért jó, ha a balkonládák külső pereme alatt pár centiméterig teljesen feltöltjük a ládákat földdel, hogy tömörödés esetén is megfelelő mennyiségű virágföld maradjon bennük.

A beöntözés

Az ültetést követően a lehető legrövidebb időn belül locsoljuk be a teljes földfelületet, hiszen a virágföld ültetéskor általában száraz. Érdemes az első egy-két napban több körben inkább kevesebb vizet önteni a növényekre, hogy a tőzeges virágföld beszívja a megfelelő mennyiségű vizet, de folyamatosan legyen utánpótlás.

Ha tehetjük, mindenképp öntözőtálcával rendelkező balkonládát válasszunk. A két részből álló ládák esetén ugyanis sok eső vagy túlöntözés esetén a víz lefolyik az alsó tálcába, így nem rohadnak be a növények a túl sok, pangó víztől, és szükség esetén a virágföld a tálcából újra fel tudja venni a kifolyt vizet.

Balkonnövények ültetése balkonládákba, folyamat, begónia, mézvirág, beöntözés locsolókannával

Ha mégis úgy döntenél, hogy mindezektől a nehézségektől megkímélnéd magad, akkor a Virágzó Balkon szolgáltatásaival választhatod a kényelmesebb verziót is. Állítsd össze balkonládaszetted a terméktervezőnkben, vagy válassz az általunk ajánlott, kész csomagajánlatok közül. Ha pedig már vannak balkonládáid, akkor vedd igénybe újraültetési szolgáltatásunkat. Mi beszerezzük a legjobb minőségű növényeket, elültetjük őket a balkonládákba, a beültetett balkonládákat pedig kiszállítjuk hozzád, és felhelyezzük az erkély-vagy gangkorlátodra.